TEYL2100B | 65KA 480/277 CKT BKR, Number Of Poles: 2, Interrupt Rating: 100kA at 120/240 Vac,100kA at 240 Vac,65kA at 480Y/277 Vac, 42kA at 125 Vdc,20kA at 250 Vdc, Trip Type: LI, Amperage Rating: 100A, Standard: E11592, Frame: TEYL, Brand Name: TEY
ABB Electrification
No reviews yet Write a Review
SKU:
TEYL2100B
Condition:
New
Width:
3.50 (in)
Height:
5.38 (in)
Depth:
2.00 (in)
Shipping:
Calculated at Checkout
65KA 480/277 CKT BKR, Number Of Poles: 2, Interrupt Rating: 100kA at 120/240 Vac,100kA at 240 Vac,65kA at 480Y/277 Vac, 42kA at 125 Vdc,20kA at 250 Vdc, Trip Type: LI, Amperage Rating: 100A, Standard: E11592, Frame: TEYL, Brand Name: TEY / Q-Line (Bo View full description
12 people looking at this.
Description
ABB Electrification TEYL2100B
65KA 480/277 CKT BKR, Number Of Poles: 2, Interrupt Rating: 100kA at 120/240 Vac,100kA at 240 Vac,65kA at 480Y/277 Vac, 42kA at 125 Vdc,20kA at 250 Vdc, Trip Type: LI, Amperage Rating: 100A, Standard: E11592, Frame: TEYL, Brand Name: TEY / Q-Line (Bolt-On), Trip Range: Yes, Application: Thermal Magnetic, Sub Brand: TEYL, Connection: #4-2/0, The TEY is a one-inch wide per pole, compact, "bolt-on" circuit breaker for use on grounded 480Y/277 Vac systems. The bolt-on mounting base accessory makes the TEY suitable for varied applications as a lug-lug breaker. All TEY circuit breakers feature Quick-make / Quick-break mechanisms, common trip bars, and easy to spot trip indication to ensure safety and reliability. TEYL breakers are available in 1, 2, and 3 pole versions, 2&3 pole versions can be ordered with auxiliary contact, shunt trip, undervoltage release, or bell alarm accessories. 65KA 480/277 CKT BKR
Docs/Downloads
Data Sheet
ABB Electrification Stocking Catalog
Videos
ABB Electrification Videos
Carolina Motion Controls Videos
Width:
3.50 (in)
Height:
5.38 (in)
Depth:
2.00 (in)
Data Sheet:
Number Of Poles:
2
Interrupt Rating:
100kA at 120/240 Vac,100kA at 240 Vac,65kA at 480Y/277 Vac, 42kA at 125 Vdc,20kA at 250 Vdc
Trip Type:
LI
Amperage Rating:
100A