CR463L60AJA | LIGHTING CONTACTOR-OPEN, Coil Voltage: 115-120V (50 Hz) /110V (60 Hz)
ABB Electrification
No reviews yet Write a Review
SKU:
CR463L60AJA
Condition:
New
Width:
41.00 (in)
Height:
48.00 (in)
Depth:
Shipping:
Calculated at Checkout
LIGHTING CONTACTOR-OPEN, Coil Voltage: 115-120V (50 Hz) /110V (60 Hz) View full description
Description
ABB Electrification CR463L60AJA
LIGHTING CONTACTOR-OPEN, Coil Voltage: 115-120V (50 Hz) /110V (60 Hz), CR463L Electrically Held Contactors. 30A (2-12 pole). Standard Assembled Forms. Contact position indication—when button protrudes, contact is closed. Power poles are available as single or double poles, creating 74 different circuit combinations. Convenient side access field power wiring. Contact configuration indicator. Standard base for all pole configurations. Robust pole terminals accept up to two #8 AWG wires. Manual operator. Fast, sure three-point mounting. Enclosed contacts resist contaminants for greater reliability. Combination slotted/#2 Phillips screws. Common, easily installed power poles change from NO to NC (or vice versa) simply by unlatching and rotating 180°. Power poles rated for the range of tasks: —30A rated contacts —15A motor rated —A600 Pilot duty rated. Easy-to-read rating label. Auxiliary contacts, rated A600, are suitable for use on low level circuits down to 12V, 5mA. Plug-in auxiliary contacts are NO when installed on the left side of the base, NC on the right. Finger and back-of-hand safe power terminals. Quick-view coil voltage. Easy-change coil. Low magnetic noise results in quiet operation.
Docs/Downloads
Data Sheet
ABB Electrification Stocking Catalog
Videos
ABB Electrification Videos
Carolina Motion Controls Videos
Width:
Height:
Depth:
Data Sheet:
Coil Voltage:
115-120V (50 Hz) /110V (60 Hz)