PSR12-600-11 | PSR SSTR,600V/24V AC/DC,11A
ABB Electrification
No reviews yet Write a Review
SKU:
PSR12-600-11
Condition:
New
Width:
5.51 (in)
Height:
1.77 (in)
Depth:
4.47 (in)
Shipping:
Calculated at Checkout
PSR SSTR,600V/24V AC/DC,11A View full description
11 people looking at this.
Description
ABB Electrification PSR12-600-11
PSR SSTR,600V/24V AC/DC,11A, PSR softstarter - The compact rangeThe PSR softstarter range is a simple yet reliable starting solution that utilizes only the most basic of soft starting features: soft start and stop. It performs well in applications requiring many starts per hour and is perfect for installations where you need to save space.Main benefits* Small and compact starting solution* Can perform many starts per hour* Reduce energy loss at full speed with built-in bypass.Main features* Rated operational current: 3 to 105 A* Operational voltage: 208–600 V AC* Control supply voltage: 24 V AC/DC or 100–240 V AC.