TA25DU1.8 | OVERLOAD RELAY 1.3 - 1.8A, Voltage Rating: Auxiliary Circuit 440/500 V DC/V AC / Main Circuit 690 V AC, Trip Class: class 10A, Product Name: Thermal Overload Relay, Ambient Air Temperature: Operation -25-+55 °C/Operation Compensated -25-
ABB Electrification
No reviews yet Write a Review
SKU:
TA25DU1.8
Condition:
New
Width:
3.23 (in)
Height:
1.85 (in)
Depth:
3.86 (in)
OVERLOAD RELAY 1.3 - 1.8A, Voltage Rating: Auxiliary Circuit 440/500 V DC/V AC / Main Circuit 690 V AC, Trip Class: class 10A, Product Name: Thermal Overload Relay, Ambient Air Temperature: Operation -25-+55 °C/Operation Compensated -25-+55 °C/Storag View full description
Description
ABB Electrification TA25DU1.8
OVERLOAD RELAY 1.3 - 1.8A, Voltage Rating: Auxiliary Circuit 440/500 V DC/V AC / Main Circuit 690 V AC, Trip Class: class 10A, Product Name: Thermal Overload Relay, Ambient Air Temperature: Operation -25-+55 °C/Operation Compensated -25-+55 °C/Storage -40-+70 °C, The TA25DU-1.8 thermal overload relay is an economic electromechanical protection device for the main circuit. It offers reliable and fast protection for motors in the event of overload or phase failure. The device has trip class 10A. Further features are the temperature compensation, trip contact (NC), signal contact (NO), automatic- or manual reset selectable, trip-free mechanism, STOP- and Test function and a trip indication. The overload relays are connected directly to the block contactors. Single mounting kits are available as accessory.
Docs/Downloads
Data Sheet
ABB Electrification Stocking Catalog
Videos
ABB Electrification Videos
Carolina Motion Controls Videos
Width:
3.23 (in)
Height:
1.85 (in)
Depth:
3.86 (in)
Data Sheet:
Voltage Rating:
Auxiliary Circuit 440/500 V DC/V AC / Main Circuit 690 V AC