THQC2120 | CIRCUIT BREAKER 2P 20A, Number Of Poles: 2, Interrupt Rating: 10kA at 120 Vac/10kA at 120/240 Vac, Trip Type: LI, Amperage Rating: 20A, Frame: Q-Line
ABB Electrification
No reviews yet Write a Review
SKU:
THQC2120
Condition:
New
Width:
40.50 (in)
Height:
48.00 (in)
Depth:
Shipping:
Calculated at Checkout
CIRCUIT BREAKER 2P 20A, Number Of Poles: 2, Interrupt Rating: 10kA at 120 Vac/10kA at 120/240 Vac, Trip Type: LI, Amperage Rating: 20A, Frame: Q-Line View full description
Description
ABB Electrification THQC2120
CIRCUIT BREAKER 2P 20A, Number Of Poles: 2, Interrupt Rating: 10kA at 120 Vac/10kA at 120/240 Vac, Trip Type: LI, Amperage Rating: 20A, Frame: Q-Line, Q line circuit breakers are one-inch wide per pole, compact, thermal-magnetic devices designed for residential and commercial applications. The QC breakers are lug-lug versions of the Q Line and are available for 35mm DIN rail mounting. All Q Line circuit breakers feature Quick-make / Quick-break mechanisms, common trip bars, and easy to spot trip indication to ensure safety and reliability. Q Line breakers are available in 1, 2, and 3 pole versions and can be ordered with auxiliary contact and shunt trip accessories. 2120 Amps 20 A
Docs/Downloads
Data Sheet
ABB Electrification Stocking Catalog
Videos
ABB Electrification Videos
Carolina Motion Controls Videos
Width:
Height:
Depth:
Data Sheet:
Number Of Poles:
2
Interrupt Rating:
10kA at 120 Vac/10kA at 120/240 Vac
Trip Type:
LI
Amperage Rating:
20A