THQL1120HM | CIRCUIT BREAKER 1P 20A, Number Of Poles: 1, Interrupt Rating: 10kA at 120 Vac/10kA at 120/240 Vac, Trip Type: LI, Amperage Rating: 20 A, Voltage Rating: 120/240 V, Standard: E11592, Frame: Q-Line, Brand Name: Q-Line (Plug-In), Trip Range
SKU:
THQL1120HM
Width:
35.00 (in)
Calculated at Checkout
CIRCUIT BREAKER 1P 20A, Number Of Poles: 1, Interrupt Rating: 10kA at 120 Vac/10kA at 120/240 Vac, Trip Type: LI, Amperage Rating: 20 A, Voltage Rating: 120/240 V, Standard: E11592, Frame: Q-Line, Brand Name: Q-Line (Plug-In), Trip Range: Non-Interch View full description
42 people looking at this.
Description
ABB Electrification THQL1120HM
CIRCUIT BREAKER 1P 20A, Number Of Poles: 1, Interrupt Rating: 10kA at 120 Vac/10kA at 120/240 Vac, Trip Type: LI, Amperage Rating: 20 A, Voltage Rating: 120/240 V, Standard: E11592, Frame: Q-Line, Brand Name: Q-Line (Plug-In), Trip Range: Non-Interchangeable, Application: High In Rush Load, Load Rating: HACR/SWD, Sub Brand: Q Line, High Magentic Circuit breakers are designed and programmed to have a higher magnetic trip point than a standard breaker. This can be used in applications where high levels of magnetism may be an issue such as large scale lighting projects. The THQL1120HM breaker features high magnetic trip settings, 1 pole, an ampere rating of 20A, an interrupting rating of 10kAIC, and a voltage rating of 120/240V.
Number Of Poles:
1
Interrupt Rating:
10kA at 120 Vac/10kA at 120/240 Vac
Amperage Rating:
20 A