067EDA300BACRA | Unimotor HD Servo Motor, 230VAC, 67mm Frame, 12.83 lb-in Cont. Stall Torque, 3000RP
Control Techniques
No reviews yet Write a Review
SKU:
067EDA300BACRA
Condition:
New
Width:
5.62 (in)
Height:
2.64 (in)
Depth:
4.39 (in)
Shipping:
Calculated at Checkout
Unimotor HD Servo Motor, 230VAC, 67mm Frame, 12.83 lb-in Cont. Stall Torque, 3000RPM Max Speed, Connectorized, Incremental Encoder View full description
15 people looking at this.
Description
Control Techniques 067EDA300BACRA
Unimotor HD Servo Motor, 230VAC, 67mm Frame, 12.83 lb-in Cont. Stall Torque, 3000RPM Max Speed, Connectorized, Incremental Encoder
Data Sheet
Install Guide
Extra Information
Brand:
Control Techniques
Width:
5.62 (in)
Height:
2.64 (in)
Depth:
4.39 (in)
Data Sheet:
Product Type:
Unimotor HD
Current:
1.5 Amps
Speed:
3000 RPM
Frame:
67 mm
HorsePower:
0.54 HP
Kilowatt:
0.4 kW