089EDA600BACAA | Unimotor HD Servo Motor, 230VAC, 89mm Frame, 28.3 lb-in Cont. Stall Torque, 6000RPM
SKU:
089EDA600BACAA
Width:
6.29 (in)
Calculated at Checkout
Unimotor HD Servo Motor, 230VAC, 89mm Frame, 28.3 lb-in Cont. Stall Torque, 6000RPM Max Speed, Connectorized, Incremental Encoder View full description
31 people looking at this.
Description
Control Techniques 089EDA600BACAA
Unimotor HD Servo Motor, 230VAC, 89mm Frame, 28.3 lb-in Cont. Stall Torque, 6000RPM Max Speed, Connectorized, Incremental Encoder
Width:
6.29 (in)
Current:
5.6 Amps
Speed:
6000 RPM
Frame:
89 mm
HorsePower:
2.28 HP
Kilowatt:
1.7 kW