DCS880-EP1-0020-05+0F250 | DCS880-EP1 460V Industrial DC Drives, 100-500V, ND: 10HP at 17Amps, A, +0F250 Without AC contactor
ABB Drives
No reviews yet Write a Review
SKU:
DCS880-EP1-0020-05+0F250
Condition:
New
Width:
12.15 (in)
Height:
18.79 (in)
Depth:
Shipping:
Calculated at Checkout
DCS880-EP1 460V Industrial DC Drives, 100-500V, ND: 10HP at 17Amps, A, +0F250 Without AC contactor View full description
Description
ABB Drives DCS880-EP1-0020-05+0F250
DCS880-EP1 460V Industrial DC Drives, 100-500V, ND: 10HP at 17Amps, A, +0F250 Without AC contactor
Docs/Downloads
Data Sheet
Install Guide
Brochure
With safety into the future
The new DCS880 DC drive series is built on the all-compatible drive platform that ensures all ABB variable speed drives (VSDs) share common features and tools, and can be operated in the same way. The drive integrates certified Safe Torque Off (STO) safety functionality as standard and is also enabled for compatibility with the Industrial Internet of Things. DCS880 are also a great solution to non-motor applications like magnets, battery charging, electrolysis and wastewater treatment. The drive comes with many useful built-in functions that focus on safe operation, easy selection and installation, fast setup and efficient maintenance. Interconnectivity has also been made a priority to enable the drive to interface effectively with the Industrial Internet of Things. In addition, the drives can interface with all major fieldbus protocols. Highlights Safe torque off (STO) built in as standard Compact and robust Single drives, 20 A to 5,200 A, up to 1600 VDC IEC 61131 programmable Supports all major fieldbuses Wide range of options to serve any DC motor application
Extra Information
Brand:
ABB Drives
Width:
Height:
Depth:
Data Sheet:
Frame:
A
Voltage:
460V