089EDA400BACAA | Unimotor HD Servo Motor, 230VAC, 89mm Frame, 28.3 lb-in Cont. Stall Torque, 4000RPM
Control Techniques
No reviews yet Write a Review
SKU:
089EDA400BACAA
Condition:
New
Width:
6.29 (in)
Height:
3.51 (in)
Depth:
5.14 (in)
Shipping:
Calculated at Checkout
Unimotor HD Servo Motor, 230VAC, 89mm Frame, 28.3 lb-in Cont. Stall Torque, 4000RPM Max Speed, Connectorized, Incremental Encoder View full description
Description
Control Techniques 089EDA400BACAA
Unimotor HD Servo Motor, 230VAC, 89mm Frame, 28.3 lb-in Cont. Stall Torque, 4000RPM Max Speed, Connectorized, Incremental Encoder
Data Sheet
Install Guide
Extra Information
Brand:
Control Techniques
Width:
6.29 (in)
Height:
3.51 (in)
Depth:
5.14 (in)
Data Sheet:
Product Type:
Unimotor HD
Current:
4.1 Amps
Speed:
4000 RPM
Frame:
89 mm
HorsePower:
1.61 HP
Kilowatt:
1.2 kW