AF80-40-00-13 | CONTACTOR 4 POLE 80A 600VAC, Terminal Type: Screw Terminals, Rated Control Circuit Voltage: 50 Hz /60 Hz DC Operation 100-250 V
ABB Electrification
No reviews yet Write a Review
SKU:
AF80-40-00-13
Condition:
New
Width:
4.06 (in)
Height:
5.91 (in)
Depth:
5.91 (in)
Shipping:
Calculated at Checkout
CONTACTOR 4 POLE 80A 600VAC, Terminal Type: Screw Terminals, Rated Control Circuit Voltage: 50 Hz /60 Hz DC Operation 100-250 V View full description
40 people looking at this.
Description
ABB Electrification AF80-40-00-13
CONTACTOR 4 POLE 80A 600VAC, Terminal Type: Screw Terminals, Rated Control Circuit Voltage: 50 Hz /60 Hz DC Operation 100-250 V, AF80 4-pole contactors are used for controlling power circuits up to 690 V AC and 440 V DC. They are mainly used for controlling non-inductive or slightly inductive loads (i.e. resistance furnaces...). AF... contactors include an electronic coil interface accepting a wide control voltage Uc min. ... Uc max. Only four coils cover control voltages between 24...500 V 50/60 Hz or 20...500 V DC. AF contactors can manage large control voltage variations. One coil can be used for different control voltages used worldwide without any coil change. AF contactors have built-in surge protection and do not require additional surge suppressors. The AF... series 4-pole contactors are of the block type design. - Main poles and auxiliary contact blocks: 4 N.O. main poles, front and side-mounted add-on auxiliary contact blocks (mechanically-linked auxiliary contacts compliant with Annex L of IEC 60947-5-1. N.C. mirror contacts compliant with Annex F of IEC 60947-4-1) - Control circuit: AC or DC operated - Accessories: a wide range of accessories is available.
Docs/Downloads
Data Sheet
ABB Electrification Stocking Catalog
Videos
ABB Electrification Videos
Carolina Motion Controls Videos
Width:
4.06 (in)
Height:
Depth:
Data Sheet:
Terminal Type:
Screw Terminals
Rated Control Circuit Voltage:
50 Hz /60 Hz DC Operation 100-250 V