B6S-30-01-1.7 | B6S-30-01 MINI CONTACTOR 24VDC 1.7W, Terminal Type: Screw Terminals, Rated Control Circuit Voltage: 24 V DC
ABB Electrification
No reviews yet Write a Review
SKU:
B6S-30-01-1.7
Condition:
New
Width:
2.13 (in)
Height:
11.02 (in)
Depth:
4.53 (in)
Shipping:
Calculated at Checkout
B6S-30-01 MINI CONTACTOR 24VDC 1.7W, Terminal Type: Screw Terminals, Rated Control Circuit Voltage: 24 V DC View full description
Description
ABB Electrification B6S-30-01-1.7
B6S-30-01 MINI CONTACTOR 24VDC 1.7W, Terminal Type: Screw Terminals, Rated Control Circuit Voltage: 24 V DC, The B6S-30-01 mini contactor is a compact 3 pole contactor with 1 auxiliary contact and screw terminals. They are ideally suited for applications where reliability is a must and space is at a premium. Mini contactors are used in residential buldings, commercial buildings and industrial applications for the control of single or three-phase loads up to 4 kW (AC-3) and 20 A / 690 V (AC-1) or switching of control signals. Due to the low coil consumption, this device can be directly controlled by a PLC. Further features are the noiseless and hum-free coil, the integrated protective circuit with diodes and additional overvoltage protection, a switch position indication and the integrated possibility for rail or wall mounting.
Docs/Downloads
Data Sheet
ABB Electrification Stocking Catalog
Videos
ABB Electrification Videos
Carolina Motion Controls Videos
Width:
2.13 (in)
Height:
11.02 (in)
Depth:
4.53 (in)
Data Sheet:
Terminal Type:
Screw Terminals
Rated Control Circuit Voltage:
24 V DC