TEY2100ST12 | MCCB 2P 100A W/120-277VAC SHUNT TRI, Number Of Poles: 2, Interrupt Rating: 14kA at 277 Vac/65kA at 120 Vac/65kA at 120/240 Vac/65kA at 240 Vac, Trip Type: LI, Amperage Rating: 100A, Standard: E11592, Brand Name: TEY / Q-Line (Bolt-On),
ABB Electrification
No reviews yet Write a Review
SKU:
TEY2100ST12
Condition:
New
Width:
36.00 (in)
Height:
48.00 (in)
Depth:
Shipping:
Calculated at Checkout
MCCB 2P 100A W/120-277VAC SHUNT TRI, Number Of Poles: 2, Interrupt Rating: 14kA at 277 Vac/65kA at 120 Vac/65kA at 120/240 Vac/65kA at 240 Vac, Trip Type: LI, Amperage Rating: 100A, Standard: E11592, Brand Name: TEY / Q-Line (Bolt-On), Trip Range: No View full description
33 people looking at this.
Description
ABB Electrification TEY2100ST12
MCCB 2P 100A W/120-277VAC SHUNT TRI, Number Of Poles: 2, Interrupt Rating: 14kA at 277 Vac/65kA at 120 Vac/65kA at 120/240 Vac/65kA at 240 Vac, Trip Type: LI, Amperage Rating: 100A, Standard: E11592, Brand Name: TEY / Q-Line (Bolt-On), Trip Range: Non-Interchangeable, Application: Thermal Magnetic, Load Rating: HACR, Sub Brand: TEY, Connection: 14-8 kcmil / 12-8 kcmil, The TEY is a one-inch wide per pole, compact, "bolt-on" circuit breaker for use on grounded 480Y/277 Vac systems. The bolt-on mounting base accessory makes the TEY suitable for varied applications as a lug-lug breaker. All TEY circuit breakers feature Quick-make / Quick-break mechanisms, common trip bars, and easy to spot trip indication to ensure safety and reliability. TEY breakers are available in 1, 2, and 3 pole versions and can be ordered with auxiliary contact and shunt trip accessories. MCCB 2P 100A W/120-277VAC SHUNT TRI
Docs/Downloads
Data Sheet
ABB Electrification Stocking Catalog
Videos
ABB Electrification Videos
Carolina Motion Controls Videos
Width:
Height:
Depth:
Data Sheet:
Number Of Poles:
2
Interrupt Rating:
14kA at 277 Vac/65kA at 120 Vac/65kA at 120/240 Vac/65kA at 240 Vac
Trip Type:
LI
Amperage Rating:
100A