THQL2120HID | CIRCUIT BREAKER 2P 20A, Number Of Poles: 2, Interrupt Rating: 10kA at 120 Vac/10kA at 120/240 Vac, Trip Type: LI, Amperage Rating: 20 A, Voltage Rating: 120/240 V, Standard: E11592, Frame: Q-Line, Brand Name: Q-Line (Plug-In), Trip Rang
SKU:
THQL2120HID
Width:
41.00 (in)
Calculated at Checkout
CIRCUIT BREAKER 2P 20A, Number Of Poles: 2, Interrupt Rating: 10kA at 120 Vac/10kA at 120/240 Vac, Trip Type: LI, Amperage Rating: 20 A, Voltage Rating: 120/240 V, Standard: E11592, Frame: Q-Line, Brand Name: Q-Line (Plug-In), Trip Range: Non-Interch View full description
19 people looking at this.
Description
ABB Electrification THQL2120HID
CIRCUIT BREAKER 2P 20A, Number Of Poles: 2, Interrupt Rating: 10kA at 120 Vac/10kA at 120/240 Vac, Trip Type: LI, Amperage Rating: 20 A, Voltage Rating: 120/240 V, Standard: E11592, Frame: Q-Line, Brand Name: Q-Line (Plug-In), Trip Range: Non-Interchangeable, Application: High Intensity Discharge Lighting, Load Rating: HACR, Sub Brand: Q Line, HID breakers have been designed to handle the current and voltage spikes that result when gaseous discharge lamps, including fluorescent and HID lamps, are switched on and off. The THQL2120HID breaker features 2 poles, an ampere rating of 20 A, an interrupting rating of 10kAIC, and a voltage rating of 120/240V.
Number Of Poles:
2
Interrupt Rating:
10kA at 120 Vac/10kA at 120/240 Vac
Amperage Rating:
20 A